IN MERORIAM
ARCHIWUM
FACEBOOK
Aktualności

Z nowym rokiem nowym krokiem – Poznań

Drodzy, Szanowni Przyjaciele, przed nami kolejny (po ponad pół wieku od rozpoczęcia przez większość z nas studiów) rok akademicki 2023/2024. Każda inauguracja nowego sezonu to czas podsumowania tego co było i zarysowania zamierzeń.Z przekonaniem, że mimo upływu lat ważne pozostają dla nas te więzy koleżeństwa, przyjaźni, wspólnych pasji i zainteresowań z młodości, przekazuję poniżej kilka informacji „co gdzie i kiedy”, serdecznie zapraszając nie tylko do udziału ale i być może /oczywiście w zależności od stanu zdrowia, sił i możliwości/ do odnowienia stałych kontaktów i spotkań przy przeróżnych, nie tylko kinowych okazjach, do rozmów, dyskusji i wspierania się we wspólnej pracy nad udokumentowaniem studenckiej kultury w Poznaniu.

I. Dyskusyjny Klub Filmowy ABSOLWENT
rozpoczyna 40 sezon działalności. Spotykamy się jak zawsze w kinie Rialto w każdy wtorek o godz. 18. Na inaugurację już jutro 3 października o godz. 18 Agnieszka Holland i Jej ZIELONA GRANICA. Czy czas się zatrzymał, czy znowu jesteśmy w atmosferze polskiego kina „moralnego niepokoju” z lat 70 ubiegłego wieku gdy Agnieszka Holland z naszego w końcu pokolenia, debiutowała a dzisiaj obsypana nagrodami i zasłużoną sławą międzynarodową stawia ciągle aktualne pytania o człowieczeństwo, o ideały i te uniwersalne zasady, którymi należałoby kierować się w tym jakże skomplikowanym świecie XXI wieku… Czy pytania te pomimo upływu czasu pozostają nadal ważne i aktualne może nie tylko dla Holland ale i dla nas???
Wtorkowe spotkania w kinie mogą stać się okazją nie tylko do zapoznania się ze starannie wyselekcjonowanymi nowości filmowymi, wysłuchania przed seansem wprowadzeń dr Marcina Jauksza, literaturoznawcy i filmoznawcy, adiunkta w Instytucie Filologii Polskiej UAM (Marcin jest synem Krzysztofa Jauksza, założyciela i szefa Absolwenta od jego powstania w 1983 roku do dzisiaj) ale z pewnością stać się mogą też dla nas okazją do wymiany serdecznych uścisków dłoni, do rozmów przed i po seansie, w holu lub namiocie obok kina, o tych naszych codziennych sprawach i problemach. Zapraszamy w imieniu kierownictwa kina, organizatorów DKF-u Marcina i Krzysztofa informując, że z przyczyn niezależnych od nas, ustalenie miesięcznego reperturu DKF-u odbywa się najczęściej niestety na ostatnią chwilę i wtedy informacje i do nas trafiają, tak jak ma to miejsce dzisiaj, w przeddzień wtorkowego seansu.
W zał. nr 1 październikowy repertuar DKF-u. Ceny biletów ulgowe, w przystępnych dla emeryckich kieszeni, niezmienione od poprzedniego sezonu.

II. Informacje o SPOTKANIACH POKOLEŃ „Studencki Poznań 1948-1989” niby już ZAKOŃCZONYCH ale jeszcze !!!…
o tym co działo się i wypełniało programy naszych spotkań w latach 2017 – 2022 mówił Eugeniusz Mielcarek na organizowanej przez Ogólnopolską Komisję Historyczną Ruchu Studenckiego XVII gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja ,,Wuja” Potoka w dniu 28 czerwca br. Skrócony tekst tej wypowiedzi jest w zał. nr 2 , a my Genku traktujmy to jako przyzwoitą ocenę naszych działań w tym także i Twoim studenckim Poznaniu. Serdeczne dzięki.

Przy okazji tej uroczystości wręczenia nagród zapoznałem się i gorąco polecam stronę internetową Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego MY_ZSP. Warto śledzić (są tam również materiały z Poznania) i podjąć współpracę z przyjaciółmi z ZSP i SZSP z innych ośrodków w kraju. Zachęcam, to bardzo interesująca i profesjonalnie prowadzona witryna o Zrzeszeniu Studentów Polskich.

III. Planujemy w tym sezonie i w nowym rozpoczynającym się roku akademickim;
– przygotowanie do wydania jeszcze w 2023 roku w Wydawnictwie Miejskim Posnania albumu „Kultura zerwana z murów miasta – kultura studencka Poznania siódmej, ósmej i dziewiątej dekady XX wieku… plakaty”. Będzie to wydawnictwo albumowe z wybranymi plakatami, fotografiami i afiszami, zgromadzonymi między innymi przez nas w ramach Spotkań Pokoleń w Archiwum UAM. Jest tam ponad 200 plakatów i afiszy z imprez, przedsięwzięć, akcji i różnorodnych inicjatyw studenckiego ruchu kulturalnego w Poznaniu w II połowie XX wieku. Plakaty zostały zdigitalizowane i są udostępnione w repozytorium CYRYL Wydawnictwa Miejskiego Posnania – link:
https://cyryl.poznan.pl/kolekcja/kultura-studencka-w-prl-1960-1989-plakaty-z-archiwum-uam/
Tam także w CYRYLU znaleźć można unikatową kolekcję zdjęć naszego przyjaciela Jurka Nowakowskiego, dokumentujących studencki Poznań z lat 60-tych ubiegłego wieku, którą w tymże repozytorium zainteresowani odnaleźć mogą wpisując w rubryce właściciel kolekcji; JERZY NOWAKOWSKI.
– rozpoczęcie z udziałem studentów prac nad realizacją filmu dokumentalnego o kulturze studenckiej w akademickim Poznaniu w czasach PRL – dot. lat 60, 70 i 80-tych XX wieku,
– aktywne włączymy się w program obchodów 60 – lecia Teatru Ósmego Dnia, który powstał na Wydziale Filologicznym UAM a pierwsza premiera, jak informuje założyciel teatru Tomek Szymański, miała miejsce 3 grudnia 1964 roku. Teatr Ósmego Dnia działa do dzisiaj i jest także dumą i chlubą naszego studenckiego zaangażowania sprzed bez mała 60 lat.
– rozpoczęcie prac nad dużym projektem naukowo – badawczym, realizowanym we współpracy z dzisiaj studiującymi oraz ich naukowymi opiekunami o roboczym tytule Kultura studencka obszarem wolności w PRL – szczegóły wkrótce
– marzeniem byłoby pokazanie i zorganizowanie kilku wystaw plakatów studenckich z naszego czasu. Około 50 plakatów o kulturze studenckiej jest oprawionych i w zasadzie już przygotowanych do ekspozycji w budynkach wyższych uczelni. To jednak wymagałoby zaangażowania większej liczby koleżanek i kolegów – absolwentów AM, PP, UAM, PWM, PWSSP,WSE, WSR, WSWF. Zapraszam na początek do rozmowy o tej propozycji a potem być może przystąpimy do wspólnej realizacji.
______________
Wystąpienie Eugeniusza Mielcarka E. Mielcarek – Spotkania Pokoleń ZSP
                                                                                                                                                                                  Z.T.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.