IN MERORIAM
ARCHIWUM
FACEBOOK
Historia Ludzie

Stefan Olszowski 1931 – 2023

19 grudnia 2023 roku zmarł Stefan Olszowski, wieloletni działacz Zrzeszenia Studentów Polskich, przewodniczący Rady Naczelnej ZSP w latach 1956-1960.

Urodził się 28 sierpnia 1931 roku w Toruniu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. W Łodzi też rozpoczął działalność w ruchu studenckim, między innymi jako prezes Rady Uczelnianej ZSP. W latach 1955/1956 był również stałym przedstawicielem Zrzeszenia w Międzynarodowym Związku Studentów w Pradze.

Jego prezesura w ZSP przypadła na przełomowy okres października 1956. ZSP, zachowując samorządowy charakter i nadal troszcząc się o warunki bytowe studentów,  stało się jednocześnie prekursorem demokratycznych przemian na miarę ówczesnych możliwości. Kluczowym dowodem zmiany było wprowadzenie tajnych wyborów do wszystkich instancji od Rad Uczelnianych ZSP po Radę Naczelną. Pojawiły się sądy koleżeńskie, rozwijano kontakty międzynarodowe studentów, współpracę naukową i wymianę kulturalną; wreszcie turystykę. Ożywiły się też kontakty z organizacjami studenckimi na Zachodzie. Olszowski był pomysłodawcą Europejskiej Konferencji Współpracy Organizacji Studenckich (1959), zorganizowanej wespół z Narodowym Związkiem Studentów Francji.

Szczególny nacisk w czasie swojej kadencji Olszowski kładł na rozwój studenckiej aktywności kulturalnej. Był inicjatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Kulturalnego Studentów  w Krakowie w 1959 roku. Ten Festiwal przerodził się potem w stałą imprezę (Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice), która finalizowała działalność uczelnianych zespołów artystycznych.

Po zakończeniu działalności w ZSP Stefan Olszowski został członkiem władz PZPR, gdzie pełnił najwyższe stanowiska. W latach 1971-1976 i 1982-1985 był Ministrem Spraw Zagranicznych.

                                                                                                                                    Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.