IN MERORIAM
ARCHIWUM
FACEBOOK
Aktualności

Sesja i XVIII Gala Nagrody im. Andrzeja Potoka

W tym roku przypada 25 rocznica śmierci Andrzeja „Wuja” Potoka. Z tej okazji Ogólnopolska Komisja Historii Ruchu Studenckiego i Muzeum Niepodległości zorganizowały sesję -panel dyskusyjny poświęconą „Wujowi”.

5 listopada br. w jak zawsze gościnnych progach Pałacu Przebendowskich – Radziwiłłów spotkali się byli działacze – animatorzy kultury studenckiej, by jak co roku, czcząc postać i dzieło Andrzeja Potoka przyznać nagrodę jego imienia osobom wybranym przez Kapitułę Nagrody.
Tym razem Galę wręczenia Nagrody im. Andrzeja Potoka poprzedziła sesja – panel dyskusyjny pt. „Andrzej Potok organizatorem studenckiego ruchu kulturalnego i klubowego oraz dokumentalistą dokonań kultury studenckiej”. Panelistami byli wybitni znawcy problemu, w większości laureaci Nagrody. Występujący w kolejności jak poniżej przedstawili swoje opinie na temat:

Dr Tadeusz Skoczek, dyr. Muzeum Niepodległości w Warszawie
Jak powstawał w latach ’70 XX w. krakowski oddział Centralnego Ośrodka Dokumentacji Studenckiego Ruchu Kulturalnego a Andrzej Potok stawał się dokumentalistą kultury studenckiej i ruchu klubowego.

Waldemar Janda, reżyser i twórca programów telewizyjnych, były przew. ZK SZSP, były red. naczelny dwutygodnika „Student”
Działalność i dokonania Andrzeja Potoka w krakowskim środowisku organizatorów studenckiego ruchu kulturalnego w latach ’60 i ’70 XX w.

Jerzy Usarewicz, były przew. Ogólnopolskiej Rady Klubów Studenckich w latach ’80 XX w.
Studencki ruch klubowy w latach ’70 i ’80 XX w. O szczególnej roli Andrzeja Potoka w studenckim ruchu klubowym oraz przewodniczeniu ORKS.

Jarosław Janowski w latach ’70 kierownik SCK „Pod Jaszczurami”, współpracownik Andrzeja Potoka w OKRS
Ogólnopolskie Giełdy Programowe Klubów Studenckich – przegląd najciekawszych scenariuszy.

Janusz Andrzejowski, były szef Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma-Art, były prezes zarządu Radia Kraków
O narodzinach „wujowaniu” Wuja Andrzeja Potoka. Dlaczego 25 lat po Jego odejściu szczególnie odczuwamy brak – zarówno samego Andrzej Potoka, jak i Jego „wujowania”?

Piotr Wasilewski, Kierownik Działu Promocji Marketingu i PR Biblioteka Kraków
Skarby studenckiej kultury w Bibliotece Kraków – co udało się ocalić od zniszczenia.


Od lewej:Piotr Wasilewski, Janusz Andrzejowski, Jerzy Usarewicz, Jarosław Janowski, Waldemar Janda, Antoni Dragan.

Sesję otworzył witając gości dr. TADEUSZ SKOCZEK. Dyrektor Muzeum Niepodległości, ceniony badacz studenckiej kultury dokonał wprowadzenia do dyskusji wspominając działalność A. Potoka w latach siedemdziesiątych. Kończąc swą wypowiedź wspomniał, że wkrótce rozstanie się z Muzeum. Wielka szkoda. Na Niego ruch poststudencki zawsze mógł liczyć.
Moderatorem dyskusji był Antoni Dragan, były szef RN ZSP a dziś m.in. wiceprzewodniczący OKHRS. Wypowiedzi panelistów były bardzo ciekawe, a ich wątkiem wspólnym  była troska o zachowanie dziedzictwa A. Potoka, a szerzej kultury studenckiej. W tej kwestii zabrał głos Sławomir Rogowski Wiceminister Kultury. Sławek był zniechęcony nutą niemożności w głosach panelistów. Stwierdził, że dokumentację trzeba po prostu robić a przy odrobinie cierpliwości i uporu miejsce na jej publikację się znajdzie.
Kiedy oficjalnie zakończyła się sesja jej miłym zwieńczeniem był gest  Krzysztofa Olawskiego. Krzysztof  podarował Waldemarowi Jandzie pamiątkowy karnecik zaproszenia na imprezę, której ten był organizatorem.

Tadeusz Skoczek


Krzysztof Olawski z niespodzianką.


Minister Sławomir Rogowski

Sesja sporo przekroczyła ramy czasowe, następująca po niej rozpoczęła się nieco gorączkowej atmosferze. Jednak po niewielkiej chwili Janusz Gast doprowadził wszystko do galowej równowagi.

Lauratami XVIII Edycji Nagrody im. Andrzeja „Wuja” Potoka zostali:

Wojciech Dróżdż środowisko UJ – Kraków,
Adam Ludwiczak środowisko UMK – Toruń i RO ZSP Moskwa,
Michał Szanduła środowisko Uniwersytetu Rolniczego – Kraków,
Zbigniew Wróbel środowisko Politechniki Śląskiej – Gliwice


Od lewej: Wojciech Dróżdż, Zbigniew Wróbel, Michał Szanduła i Adam Ludwiczak

Więcej o gali już wkrótce.
Fotografie:
Agnieszka Szanduła
Katarzyna Ludwiczak

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.