IN MERORIAM
ARCHIWUM
FACEBOOK
Potoka

Nagroda Potoka

Nagroda im. Andrzeja Potoka

   Patron nagrody był człowiekiem nietuzinkowym. Student biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i medycyny Akademii Medycznej w Krakowie. Współzałożyciel Krakowskiego Jazz Clubu „Helikon”, kierownik klubu „Nowy Żaczek”, inicjator wielu interesujących imprez studenckiej kultury i studenckiego ruchu klubowego: Spotkań z balladą, Ogólnopolskiego konkursu poetyckiego o nagrodę „Wielkiej Sowy”, Ogólnopolskiej Giełdy Programowej Klubów Studenckich, Ogólnopolskiego Konkursu Klubów Studenckich o nagrodę „Czerwonej Róży”, współorganizator i przewodniczący Komitetów Organizacyjnych Ogólnopolskich Festiwali Piosenek i Piosenkarzy Studenckich (obecnie Studencki Festiwal Piosenki), Konkursu Inicjatyw Kabaretów Studenckich KIKS i innych. Był też twórcą regionalnych i ogólnopolskiego ruchu samorządowego klubów studenckich: Środowiskowej Rady Klubów Studenckich i Ogólnopolskiej Rady Klubów Studenckich. Prezes ŚRKS w Krakowie  i ORKS w Warszawie. Twórca idei dokumentowania dorobku kultury studenckiej a w latach 1982 –1989 kierownik Ośrodka Dokumentacji Kultury Studenckiej przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Całe swoje życie poświęcił kulturze studenckiej, klubom i dokumentacji.   Założył kilka pism studenckich: m.in. „Notatnik Klubowy”, wydał kilka książek własnych i autorów skupionych wokół ODKS, zgromadził ogromne archiwum studenckiej kultury (teatr studencki, kabaret, jazz, czasopiśmiennictwo – „Student”, „Powiększenie”, „Notes Jazzowy”, wydawnictwa Festiwali Kultury Studentów PRL). Zmarł w 2000 roku.

Celem nagrody jest honorowanie osób wywodzących się z ruchu studenckiego, które w swojej działalności społecznej i zawodowej pozostały wierne ideom studenckiej kultury, kultywują jej tradycje przekazując podstawowe wartości kolejnym pokoleniom dla dobra kultury narodowej.

Nagroda w środowisku animatorów i organizatorów studenckiej kultury stała się niezwykle cennym wyróżnieniem. Jest swoistym „Oskarem” dla twórców fenomenalnego zjawiska jakim w latach 60tych, 70tych i 80tych ubiegłego wieku była studencka kultura.

Nagrodę przyznaje jej Kapituła, której skład rokrocznie powiększa się o kolejnych laureatów, którzy zgłaszają i oceniają swoich Kolegów. Jest to srogie ale sprawiedliwe Jury.

W roku 2016 z okazji 10. jubileuszowej edycji Nagrody została wydana broszura pt.: „Nagroda im. Andrzeja Potoka 2006 – 2015.

Do tej pory przyznano nagrody:

– za 2006 rok Rafałowi Skąpskiemu,  Janowi Poprawie i Januszowi Gastowi,
– za 2007 rok Tadeuszowi Skoczkowi i Janowi Rodzeniowi,
– za 2008 rok Tadeuszowi Górnemu
– za 2009 rok Ryszardowi Lechkiemu i Krzysztofowi Magowskiemu,
– za 2010 rok Grzegorzowi Gaudenowi i Jerzemu Usarewiczowi,
– za 2011 rok Edwardowi Chudzińskiemu, Jackowi Juszczykowi i Andrzejowi Głucowi,
– za 2012 rok Andrzejowi Donde, Zbigniewowi Mossakowskiemu i Andrzejowi Śmigielskiemu,
– za 2013 rok Piotrowi Bakalowi, Jerzemu Fedakowi i Sławomirowi Rogowskiemu,
– za 2014 rok Jerzemu Karpińskiemu, Krzysztofowi Mroziewiczowi i Andrzejowi Pawłowskiemu,
– za 2015 rok Agnieszce Odorowicz, Lechowi Stefanowi Śliwonikowi, Wojciechowi Hawryszukowi oraz Markowi Wójcickiemu, Wojciechowi Siwkowi  i Bogusławowi Klimsie,
 – za 2016 rok Bogusławowi Litwińcowi, Wojciechowi Mullerowi, Wojciechowi Kaczorowskiemu, Leszkowi Kwiatkowskiemu i Andrzejowi Domagalskiemu,
 – za 2017 rok Andrzejowi Janeczko, Jackowi Jaroszykowi, Januszowi Madejowi, Pawłowi Szeromskiemu i Stanisławowi Szlezyngierowi.
– za 2018 rok Stefanowi Brzozowskiemu, Wacławowi Krupińskiemu oraz Krzysztofowi Miklaszewskiem
– za 2019 rok  „Chórowi Wujów” – założonemu przez Andrzeja Potoka,
– za 2020 rok  Jankowi Wołkowi, Maciejowi Dylągowi, Krzysztofowi Olawskiemu, Adamowi Radzikowskiemu

Nagrody Specjalne otrzymali: Jerzy Kwiatek, Eugeniusz Mielcarek, Antoni Dragan Wiesław Klimczak.

Nagrody honorowe w postaci dyplomów są wręczane podczas dorocznych Sympozjów i spotkań organizowanych przez Ogólnopolską Komisję Historyczną Ruchu Studenckiego w Pałacu Przebendowskich, siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Przewodniczący Kapituły Nagrody im. Andrzeja Potoka – Janusz Gast

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.