IN MERORIAM
ARCHIWUM
FACEBOOK
Publikacje Inne

Zrzeszenie Studentów Polskich w socjalizmie państwowym 1950-1973

16 lipca 2018 r. godzina 17, sala spotkań Klubu Księgarza. Duszny, deszczowy dzień, jak w jakimś kraju podzwrotnikowym. Sala klubowa szczelnie wypełniona. Jakby Klub odwiedził jakiś szczególnie modny powieściopisarz.

Średnia wieku publiczności zdecydowanie powyżej 60+. Atmosfera, powiedzmy podniosła z akcentami święta.
W takim anturażu odbyła się promocja książki Ryszarda Stemplowskiego „Zrzeszenie Studentów Polskich w socjalizmie państwowym 1950-1973”.


Ryszard Stemplowski [fot. A.Ludwiczak]

Ważna książka na temat historii ZSP

W siedzibie Klubu Księgarza na Starym Mieście w Warszawie odbyło się w dniu 16 lipca 2018 r. spotkanie zorganizowane przez Wydawnictwo Naukowe Scholar oraz Ogólnopolską Komisję Historyczną Ruchu Studenckiego. Tematem spotkania stała się prezentacja nowej książki, napisanej przez prof. Ryszarda Stemplowskiego. Nosi ona tytuł „Zrzeszenie Studentów Polskich w socjalizmie państwowym 1950-1973”. Książka wydana została przez Wydawnictwo Naukowe Scholar, kierowane przez prof. Jacka Raciborskiego.

Sala Klubu była szczelnie wypełniona przez byłych działaczy studenckich. Spotkanie otworzył i prowadził Wiesław Klimczak, przewodniczący Komisji. Był on członkiem kierownictwa ZSP w latach 1958-1965.
Zainteresowanie książką okazało się na tyle duże, iż zabrakło egzemplarzy przeznaczonych do zakupu. Autor książki podpisywał jej egzemplarze zainteresowanym nabywcom.
Do niniejszej notatki załączamy teksty wystąpień na spotkaniu, wygłoszone przez Wiesława Klimczaka, Jacka Raciborskiego i Ryszarda Stemplowskiego. Recenzję książki opracował i wygłosił Leszek Kamiński.
W ożywionej dyskusji na spotkaniu głos zabierali m.in.: Antoni Dragan, Waldemar Błaszczuk, Medard Masłowski, Danuta Wójcik, Janusz Gast, Kazimierz Mart, Paweł Sysa, Adam Ludwiczak, Jan Herman. Trzeba przypomnieć, iż Antoni Dragan jest wiceprzewodniczącym Komisji, który jest jedyną osobą pełniącą te obowiązki.
Wszyscy oni podkreślali fakt, że prezentowana książka jest pierwszym, obszernym i naukowym wydawnictwem poświęconym historii ZSP. Książka liczy ponad 420 stron.
Na zakończenie głos zabrali ponownie Jacek Raciborski oraz Ryszard Stemplowski, dziękując uczestnikom spotkania za życzliwe słowa uznania. Zapowiedzieli oni gotowość uwzględnienia uwag i wydania książki w rozszerzonej i uzupełnionej wersji.

Sekretariat OKHRS
Warszawa, 18.07.2018

POLECAMY STRONĘ INTERNETOWĄ R. STEMPLOWSKIEGO: http://www.stemplowski.pl/


Fotoreportaż z Klubu Księgarza


Od lewej: Wiesław Klimczak, Ryszard Stempleowski, Jacek Raciborski

Leszek Kamiński

Antoni Dragan

Waldemar Błaszczuk

Medard Masłowski

Danuta Wójcik

Janusz Gast

Kazimierz Mart

Paweł Sysa

Adam Ludwiczak („fotografia zastepcza”)

Jan Herman


Ryszard Stemplowski – Paweł Sysa, ciekawe spotkanie po 50 latach.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.