XVII Gala Nagrody im. Andrzeja ,,Wuja” Potoka
XVII Gala Nagrody im. Andrzeja ,,Wuja” Potoka
W środę 28 czerwca 2023 roku o godz. 17.00 w głównej siedzibie gościnnego Muzeum Niepodległości, Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów obyła się XVII Gala Nagrody im. Andrzeja ,,Wuja” Potoka.
Celem nagrody jest uhonorowanie osób wywodzących się z ruchu studenckiego, które w swojej działalności społecznej i zawodowej pozostały wierne ideom studenckiej kultury, kultywują jej tradycje, przekazując podstawowe wartości kolejnym pokoleniom dla dobra kultury narodowej.
Laureatami Honorowej Nagrody za 2022 rok, ustanowionej przez Ogólnopolską Komisję Historyczną Ruchu Studenckiego są:
Grzegorz Bukała – laudację na cześć laureata wygłosił Janusz Gast.
Grzegorz Bukała
Andrzej Leparski – nieobecny niestety z powodów zdrowotnych, jego list przesłany z Barcelony odczytał szef Kolegium Kapituły Nagrody, Janusz Gast, onże przeczytał laudację napisaną przez wrocławianina Bogusława Klimsę.
LEPARSKI ANDRZEJ
Zbigniew Theus – laudację na cześć laureata wygłosił laureat Nagrody i członek Kolegium Kapituły Eugeniusz Mielczarek.
Zbigniew Theus
Laureatem Honorowej Nagrody Specjalnej przyznanej przez Kolegium Kapituły został:
Aleksander Kwaśniewski, b. Prezydent RP – laudację na jego cześć wygłosił Krzysztof Szamałek.
Laudacja dla Kwaśniewskiego
Wręczono również zaległą Honorową Nagrodę Specjalną, której w ubiegłym roku nie mógł odebrać Krzysztof Szamałek.
Po ceremonii wręczenia laureaci mieli okazję opowiedzieć o swoim życiu prywatnym i zawodowym. Opowieści skrzyły się dowcipem i pełne były anegdot.
Uroczystość uświetnił minirecital Grzegorza Bukały, który wystąpił w towarzystwie znakomitych muzyków: Marcina Partyki i Andrzeja „Kwiatka” Kwiatkowskiego. Grzegorz przypomniał swoje ponadczasowe piosenki, zaczął od „Wariacji na temat skrzypka Herzowicza”, potem były „Grusza a sprawa polska”, „My day…” (nowa piosenka „marynarska”), „Twój pierwszy elementarz” (pamiętacie?), „Monolog Don Kichota z Szefem”, „A miało być tak pięknie” i na koniec: „Rozważania nad niedopitą szklanką”, która nadała nazwę całemu recitalowi.
Występ G. Bukały nie był jednak ostatnim punktem programu. Pozaregulaminowe autorskie nagrody w postaci sporych butelek zacnego trunku wręczył laureatom Zbigniew Wróbel a całość zakończył Ryszard Tracz recytując tekst finałowej piosenki spektakli niezapomnianego STS – u „Inwokacja” Ziemowita Fedeckiego i Andrzeja Jareckiego.
Po deklamacji Ryszarda Tracza uczestnicy Gali przenieśli się do sali recepcyjnej Muzeum, gdzie przy kieliszku wina mogli wymienić poglądy na temat najważniejszych spraw współczesności.
A.L.
Nagroda dla Zbigniewa Theusa
Nagroda dla Aleksandra Kwaśniewskiego.
„Zaległa” nagroda dla Krzysztofa Szamałka.
Tuzy polskiej kultury na widowni.
Nagrodzeni, od lewej: Krzysztof Szamałek, Aleksander Kwaśniewski, Zbigniew Theus, Grzegorz Bukała i spiritus movens przedsięwzięcia Janusz Gast.
Mini recital Grzegorza Bukały (w środku), z prawej Marcin Partyka, z lewej Andrzej „Kwiatek” Kwiatkowski.
Nagrody pozaregulaminowe.
Ryszard Pracz – „ostatni co tak polonez wodzi”.
ZOBACZ ZAPIS WIDEO