IN MERORIAM
ARCHIWUM
FACEBOOK
Aktualności

Świat turystyki studenckiej widziany oczami Tomasza Krzywickiego

Ukazała się kolejna książka poświęcona historii turystyki studenckiej „Wędrowanie. 50 lat temu i dziś – z mojej perspektywy” napisana przez Tomasza Krzywickiego. Okazją do jej wydania są obchody 60-lecia istnienia Uniwersyteckiego Klubu Turystycznego „Unikat”.

Autor – Dr Tomasz Krzywicki, geolog, jest wytrawnym i doświadczonym turystą wyrosłym ze studenckiego ruchu turystycznego środowiska Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentowana książka ma charakter szerokiej retrospektywy zmian jakie zaszły w turystyce na przestrzeni 50 lat. Autor we współpracy z licznym gronem koleżanek i kolegów przedstawia zmiany w wyposażeniu osobistym, noclegowania, wyżywienia czy wykorzystaniu map i urządzeń lokalizacyjnych. Każdy na kartach książki oraz zamieszczonych licznych fotografiach odnajdzie sprzęty jakich używał w młodości.  T.Krzywicki swobodnie posługuje się „piórem” (tj. komputerem – to też zmiana w półwieczu), książkę czyta się z przyjemnością.  Autor ma poczucie humoru i znakomitą pamięć. Sięga do opisu szczegółów jakie dawno uleciały już z większości głów innych turystów. Książka jest swego rodzaju historią rozwoju sprzętu turystycznego oraz metod spędzania wolnego czasu. Każdy odnajdzie w niej cząstkę własnego życia, bowiem w młodości wszyscy lub prawie wszyscy wędrowaliśmy po Polsce korzystając z książeczki Autostop, spaliśmy pod namiotem albo pod gołym niebem, jedliśmy  skromnie, ale wystarczająco by przetrwać, nosiliśmy plecak z dobytkiem w pieszych wędrówkach. Książka zatem jest nostalgiczną podróżą po czasach minionych, czasach młodości, pierwszych miłości i doświadczeń. Tomasz Krzywicki zestawia w książce fakty ze znawstwem i precyzją. Wie wszystko o sprzęcie turystycznym wykorzystywanym przez 50 lat w polskiej turystyce studenckiej. Barwnie opisuje bazy studenckie ZSP rozsiane po całej Polsce od legendarnej „Pod ponurą małpą” w Sudetach, po Stańczyki na Mazurach. Książka jest dowodem, jak pasja może człowieka prowadzić do mistrzostwa w wiedzy związanej z obszarem zainteresowania.  Tomasz Krzywicki wie wszystko od bielizny noszonej przez turystów po nowoczesny sprzęt pozwalający się zlokalizować w terenie. W książce są zawarte bardzo interesujące obserwacje zachowań społecznych, zwłaszcza ludności wiejskiej, na pojawiające się w ich okolicy grupki młodzieży studenckiej – tak różniącej się od miejscowych zachowaniem, strojem, zainteresowaniami. Ile się zmieniło w ciągu tych 50 lat. Na co dzień o tych zmianach w kulturze materialnej, zachowaniach, obyczajach nie myślimy. Dopiero tak wnikliwa i błyskotliwa praca jak książka Tomasza Krzywickiego uzmysławia nam upływ czasu, zmiany kanonu piękna, nową obyczajowość. Przeczytałem książkę z ogromnym i rosnącym w miarę lektury zainteresowaniem. Odnalazłem w niej cząstkę swojego życia i jestem wdzięczny Autorowi oraz Jego współpracownikom za jej przygotowanie i wydanie. Książka będzie dobrym prezentem dla każdego kto spędził aktywnie czas studiów, brał udział w imprezach turystycznych, poznawał kraj i świat. Po lekturze tej książki wiem, ile się w czasie życia Autora oraz moim  zmieniło….

Krzysztof Szamałek

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.