IN MERORIAM
ARCHIWUM
FACEBOOK
Aktualności

RUCH STUDENCKI NA POLITECHNICE CZĘSTOCHOWSKIEJ w latach 1950-1990 /w skrócie/

Niestrudzony kronikarz historii ruchu studenckiego ze środowiska częstochowskiego Józef Krakowian przygotował kolejną pozycję. Zgodnie z tytułem RUCH STUDENCKI NA POLITECHNICE CZĘSTOCHOWSKIEJ w latach 1950-1990 /w skrócie/ jest to skrócona wersja znacznie obszerniejszej pozycji. Zachęcamy do lektury tej pozycji, niektórzy przypomną sobie to o czym zapomnieli. Inni dowiedzą się nowych rzeczy o ludziach ZSP i działaniach tej organizacji. Nikt kto ją przeczyta nie straci czasu a zyska niezapomniane chwile powrotu do młodości. A to jest warte wszystkich pieniędzy i czasu. Dziękujemy Ci Józku za Twoją pracę. Czekamy na kolejne książki i wspomnienia.

Krzysztof Szamałek


Okładka Almanachu Częstochowy

Początki ruchu studenckiego w Częstochowie
Początki ruchu studenckiego w Częstochowie sięgają 1946 roku,zaraz po powstaniu Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej.Pierwszą liczącą się w Częstochowie organizacją studencką było Stowarzyszenie Bratniej Pomocy „Bratniak”, zajmującą się głównie sprawami socjalno- bytowymi studentów.. W gronie pierwszych organizatorów życia studenckiego WSA-H byli; A. Nassalski, B. Jastrzębski, M. Adamus, J. Miecznik, B. Grodzicki, K. Piasecka, B. Karwowska, D. Jędrzejczyk, Z. Szulc, M. Hrehorów, Z. Zarzycka.
W okresie powojennym działał na WSA-H też Związek Młodzieży Chrześcijańskiej oraz Związek Młodzieży Demokratycznej. W tym okresie powstał też Akademicki Związek Sportowy, w którym główną rolę w pierwszych latach pełnili Tadeusz Bojanek i Mieczysław Hrehorów. (…)

Jeśli chcesz czytać dalej kliknij w poniższy obrazek

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.