IN MERORIAM
ARCHIWUM
FACEBOOK
Aktualności

Nam nie było wszystko jedno…

18 kwietnia z inicjatywy Fundacji OKHRS odbyła się w Teatrze Palladium Inauguracja Obchodów Roku 75-lecia Powstania Zrzeszenia Studentów.

Niespodzianką dla przybywających do Palladium byłych aktywistów ZSP i SZSP była pikieta studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy licząc na obecność ministra Dariusza Wieczorka wystąpili z postulatami socjalnymi. Zarówno postulaty jak i uczestnicy pikiety spotkali się z dużą sympatią „starszych kolegów”.

   
Pikieta przed PALLADIUM

    Jak za najlepszych „naszych czasów” uroczystość inauguracji rozpoczęła się z lekkim opóźnieniem i trwała dłużej niż przewidywano. Zaczęliśmy tradycyjnie, pieśnią „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W pierwszej odsłonie oficjalnej części uroczystości wystąpili członkowie zarządu Fundacji Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruch Studenckiego: Krzysztof Szamałek, Antoni Dragan i Janusz Gast. Prezes Fundacji w swoim wystąpieniu, wspomagany prezentacją multimedialną, przedstawił podstawowe założenia Roku, przypomniał historię ZSP/SZSP i omówił dokonania Komisji Historycznej. Profesor Szamałek zaprezentował także logo Obchodów i ich główne hasło:

Nam nie było wszystko jedno…

   A. Dragan mówił, także wspomagany prezentacją, o koncepcji trzyczęściowego wydawnictwa poświęconego historii ZSP/SZSP widzianej przez pryzmat dokumentów, zaś J. Gast przedstawił rys historyczny głównych nurtów kultury studenckiej.

  
Krzysztof Szamałek                                                                          Antoni Dragan
PREZENTACJA K. Szamałka                                         PREZENTACJA A. Dragana


Janusz Gast
Wystąpienie J. Gasta

   Minister Dariusz Wieczorek, Przewodniczący Stowarzyszenia „Ordynacka” wystąpił przed zebranymi w wyświetlonym na ekranie,
a nagranym wcześniej przesłaniu.

   Po swoim wystąpieniu Krzysztof Szamałek przedstawił film animowany autorstwa Edwarda Gwoździa, który przeniósł zebranych w kolorową epokę „dzieci kwiatów” i zaprezentował czołówkę byłych i obecnych animatorów ruchu „Ordynacka”. W ramach „głosów z sali” głos zabrali Ryszard Stemplowski, Henryk Skarżyński, Ryszard Kalisz, Elżbieta Wojciechowska-Lipka, Lech Kijewski i Wojciech Baran.

Za szczególnie ważne uznać należy wystąpienia: R. Stemplowskiego – skierował on do zebranych postulat o szczególne zainteresowanie się sytuacją bytowo-ekonomiczną dzisiejszych studentów, E. Wojciechowskiej – Lipki – która mówiła o dziewczętach ZSP i ich braku w ruchu „poststudenckim” oraz W. Barana b. szefa ZSP, dziś archiwisty, który przekazał OKHRS oryginał odezwy z roku 1950 do studentów polskich w sprawie założenia ZSP.

  
Ryszard Stemplowski                                                   Elżbieta Wojciechowska-Lipka
Tekst postulatu                                                              Tekst wystąpienia
Co powiedział 23 kwietnia minister Wieczorek

  
Wojciech Baran                                                                 Henryk Skarżyński
Zobacz obraz Odezwy                                                                                              

  
Lech Kijewski                                                                                            Ryszard Kalisz

   Na zakończenie, przed koncertem, Krzysztof Szamałek przedstawił zebranym POSŁANIE, które zostało przyjęte przez zgromadzonych przez aklamację.


Kliknij  by zobaczyć pełny tekst

 

   Spotkanie uwieńczył koncert pt.”Z pokolenia na pokolenie”, w którym zaprezentowano utworów artystów wywodzących się z ruchu studenckiego. W nowych, lepszych lub gorszych aranżacjach i wykonaniach, przedstawili je: Kayah, Igor Herbut, Darek „MALEO” Malejonek, Dorota Miśkiewicz, Iga Posta, Matylda Damięcka, Ryszard Leoszewski oraz Band pod dyrekcją Artura Grudzińskiego. Całość zapowiadał: Paweł Solarz. Koncert przygotowała ekipa pod kierownictwem Sławka Sokołowskiego.

Po koncercie przerzedzona grupa uczestników Inauguracji spotkała się przy kieliszku wina spotkała się w HYBRYDACH.

Jeśli chcesz powrócić do PALLADIUM lub po raz pierwszy obejrzeć przebieg Inauguracji kliknij w powyżej.

 

GALERIE FOTOGRAFII

Galeria nr 1

Galeria nr 2

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.