ARCHIWUM
FACEBOOK
Aktualności

Manfred Gorywoda ma 80 lat

31 sierpnia obchodzi 80 urodziny Manfred Gorywoda jeden z największych tuzów ruchu studenckiego. Jest rozpoznawalna postacią tego ruchu i jednym z najlepszych reprezentantów reformatorskich i otwartych działań przenoszonych z działalności studenckiej do życia politycznego i gospodarczego na najwyższych szczebla polityki państwa.

Urodził się w 1942 roku w Łanach w rodzinie chłopskiej. Poznał trudy życia codziennego w czasie okupacji i tuz po niej. Po maturze rozpoczął studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (SGPiS obecnie Szkoła Głowna Handlowa) i je ukończył w 1965 roku. Pełnił szereg funkcji w Zrzeszeniu Studentów Polskich, był przewodniczącym Rady Uczelnianej SGPiS w latach 1964-1965 , w Radzie Okręgowej ZSP w Warszawie w latach 1965-1969 był sekretarzem, wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym RO ZSP. Następnie przy Stanisławie Ciosku jako przewodniczącym RN ZSP, Manfred został wiceprzewodniczącym Rady Naczelnej ZSP (1969-1971). Były to lata największego rozwoju ZSP w takich dziedzinach jak aktywność społeczna, powszechność działania organizacji, rozwój demokracji w ZSP, szerokie związki nauki studenckiej w kołach naukowych z praktyką gospodarczą. Nic zatem dziwnego, że po tym okresie działalności w Radzie Naczelnej Manfred Gorywoda został dostrzeżony jako nowoczesny, rzutki, energiczny, empatyczny menadżer i po zakończeniu działalności w ruchu studenckim pełnił szereg bardzo ważnych funkcji państwowych. Był wiceprezesem rady ministrów, przewodniczącym Komisji Planowania, zastępcą członka biura politycznego PZPR, sekretarzem KC PZPR. Był posłem na sejm RP (1985-1989). Manfred jest doktorem nauk ekonomicznych.

Wszyscy którzy znają Manfreda cenili i cenią Jego kompetencje, koleżeńskość, otwartość i życzliwy stosunek do ludzi. Manfred jest otwartym, żywiołowym i ciekawym świata człowiekiem. Jak sam stwierdza z działalności w organizacji studenckiej „wyniosłem umiejętności pracy z ludźmi, znajomość nowoczesnych zasad organizacji pracy, szacunek dla tolerancji, pozyskałem wielu przyjaciół” (Leksykon ludzi ZSP t.I, 2002). Manfred dba o dorobek Zrzeszenia, jest fundatorem Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego oraz wiceprzewodniczącym Zarządu Fundacji. Trwale i aktywnie uczestniczy w pracach Fundacji, bierze udział w spotkaniach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację. Ma w sobie niespożyte siły i witalność. Metrykalnie ma 80 lat ale duchowo jest 60-latkiem.

Drogi Manfredzie w dniu urodzin łączymy się wszyscy wraz z Tobą życząc Ci kolejnych lat życia w zdrowiu i wśród przyjaciół z ruchu studenckiego.

Ad multos annos!

W imieniu Fundacji
Krzysztof Szamałek
wraz z Zarządem, Kolegium Fundatorów oraz setkami Koleżanek i Kolegów z ruchu studenckiego.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.