IN MERORIAM
ARCHIWUM
FACEBOOK
Aktualności

Jak naprawić Polskę?

„Jak naprawić Polskę? Przewodnik po podróży od miękkiego autorytaryzmu do demokracji”, to nowa książka naszego kolegi Roberta Smolenia, byłego posła i ministra.

„Jak naprawić Polskę?…” to, jak pisze sam autor: „sześć esejów (albo jeden długi, podzielony na sześć części) o tym, jak zapewne będzie wyglądało przejmowanie państwa, odbudowa jego instytucji, przywracanie praworządności, powrót do Unii Europejskiej etc., jeśli Prawo i Sprawiedliwość zorganizuje wybory w konstytucyjnym terminie, przegra je, uzna ten wynik i odda władzę. Wiem, że spełnienie wszystkich tych warunków nie jest pewne, ale też nie jest to wykluczone. Nie uważam również, że nowy, demokratyczny rząd będzie sparaliżowany w swoich działaniach – choć będzie musiał wykazać się kunsztem nie tylko menedżerskim, ale i stricte politycznym.

Są to moje osobiste, autorskie refleksje, poprzedzone dłuższym namysłem. Zanim przystąpiłem do ich spisania, skonfrontowałem je z ocenami Aleksandra Kwaśniewskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, profesorów Danuty Hübner, Adama Bodnara, Jana Garlickiego, J. Pawła Gieorgicy, Ryszarda Piotrowskiego i Jerzego J. Wiatra; Barbary Labudy, Roberta Kwiatkowskiego, Tomasza Michalaka oraz Zdzisława Raczyńskiego. Nie są to jednak wywiady z tymi osobami. Odbyte rozmowy posłużyły mi do lepszego sformułowania własnych myśli.

Na rzecz spojrzałem w sposób praktyczny – na tyle, na ile znam i rozumiem mechanizmy polityki. Wnioski nie mają więc natury rozważań teoretycznych ani pięknoduchowskich nadziei. Sam byłem zaskoczony wnioskami z tej analizy. To zdumienie podzieli pewnie wielu czytelników.”

Jeśli kogoś zainteresuje książka Roberta może kupić książkę po preferencyjnej cenie. Wystarczy kliknąć tutaj: https://bit.ly/3EjPzl6
i postępować według instrukcji.

Książka ukazała się nakładem „Res Humana”

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.